Öne Çıkanlar trabzon tipobet akademik Eda Seyhan Aslıhan Subaşı

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ
Türk öğrencilerin en çok hayalini kurdukları şeylerden biri de muhakkak ki üniversite eğitimi almaktır. Ülkemizde artan üniversite sayısı sayesinde neredeyse üniversite eğitimi almayan kalmadı. Hal böyle olunca da mezun sayısı bir hayli arttı. Birçok üniversite eğitimi almış olan gencin mezun olunca birbiriyle yarışmak zorunda olduğu koca bir dünya var karşılarında, peki bu gençler farklılıklarını nasıl ortaya koyacaklar? Bunun en güzel cevabı yurtdışı eğitimi olabilir sanırım.

Yurtdışı eğitimin bir üniversite öğrencisine kattığı o eşsiz deneyim sayesinde öğrenciler dünyaya açılmış oluyorlar. Küreselleşen dünyanın en büyük kolaylıklarından biri de artık yurtdışında üniversite okumanın hayal olarak görünmemesidir. Türk öğrenciler fiyatları ve ülkeye yakınlıkları sebebiyle komşu ülkelerin üniversitelerinde eğitim almayı daha çok tercih ediyorlar. Türk öğrencileri bu imkânı sağlayan üniversitelerden biri de Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Saraybosna Üniversitesi. Üniversite Türk öğrencilerde üniversite giriş sınavına girme ya da taban puan almış olma şartı aramıyor. Bu sebeple de ülkemizde üniversite okumak isteyen ya da bu sınavlarda başarı sağlayamamış olan gençler bu üniversiteyi tercih ediyorlar. Yıllık öğrenim ücretleri ülkemizde bulunan vakıf üniversitelerinden çok daha uygun seviyelerde olan Saraybosna Üniversitesi’nin yıllık öğrenim ücretleri 600 ile 4000 Euro arasında değişmekte. Bu rakamlar çok uygun görünüyor. Orta halli bir ailenin bile rahatlıkla çocuğunu okutabileceği bir üniversite burası.
Saraybosna Üniversitesi’nin diplomaları aynı zamanda Türkiye’de de tanınıyor. Türk gençlerin tercih etme sebeplerinden biri de bu. Europass Mavi Diploma eki veren üniversite aynı zamanda Avrupa kriterlerinde kaliteli bir eğitim verdiğini de bu şekilde belgelemiş oluyor. Bu diploma ekine sahip öğrenciler Avrupa’da istedikleri ülkede rahatlıkla çalışma izni alabiliyorlar. Türkçe destekli eğitimin de verildiği okulda Türk öğrenciler rahatlıkla üniversite eğitimlerini sürdürebilecekler.

Saraybosna Üniversitesi maddi yönden öğrencileri ve ailelerini sarsmayacak ölçüde ucuz bir üniversite. Aynı zamanda bir devlet üniversite olmasından dolayı olanakları bir hayli fazla görünüyor. Okulda yerli akademisyenler olduğu gibi yabancı akademisyenler de bulunuyor. Yetişmiş uzman bir kadro ile Avrupa üniversiteleri müfredatında eğitim veren Saraybosna Üniversitesi, dünyanın her yerinden sayısı 100’ü bulan üniversite ile de iş birliği içinde, bu da okulun eğitim kalitesini sürekli yükseltmesini sağlıyor. Okul Bosna-Hersek’in bünyesinde en çok eğitim fakültesi bulunan üniversitesi. Her öğrenci burada kendine uygun bir lisans eğitim dalı rahatlıkla bulabilecektir. Ayrıca Saraybosna Üniversitesi’ne okumak için giden Türk gençler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan da geri ödemeli öğrenim kredisi alabiliyorlar. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketi, üniversitenin Türkiye’de resmi kayıt kabulü için anlaştığı tek firma olma özelliğine sahip. Firma öğrencilere okul kaydında önce ve sonra profesyonel yönlendirmelerde bulunuyor. Ülkeye gidişlerini ayarlıyor. Eğer kalacak yerleri yoksa öğrencilere konaklamaları için ev kiralıyor. Şehre alışma sürecinde düzenlediği sosyal faaliyetler ile gençlere yardımcı oluyor. Böylesi bir danışmanlık sistemi ile gençler kendilerini Saraybosna Üniversitesi’nde yalnız hissetmeyecekler.
Saraybosna’nın Genel Durumu
Saraybosna yıllar boyu ok savaşlar ve yıkımlar görmüş tarihi bir şehir. Son yıllarda artan yatırımlar ile şehir eski günlerine dönmeye başlamış. Ekonomik açıdan ucuz olan şehir, sessiz ve sakin olarak biliniyor. Etrafı yeşilliklere çevrili olan şehrin her yerine tramvay, troleybüs ve otobüs seferleriyle ulaşım mümkün.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.