Her elimize kalem adığımızda genellikle köyümüzün ve ilçemizin güzelliklerini yazıp durduk. Ancak şurası bir gerçek ki var olan bu doğal güzellikleri korumak, kollamak ve ilçemizi daha iyi bir görünüme kavuşturmak hepimizin en asli görevlerinden biri olmalıdır.
Bir çoğumuz bu topraklarında doğmuştur.
Bugün belki her birimiz farklı şehirlerde ve farklı kültürlerde yaşamlarımızı idame etmekte isek de büyüklerimizden bizlere miras kalan ve belki bir kısmımızın da fiilen yaşamlarının bir bölümünü geçirdikleri bu toprakların hepimiz için ne derece büyük bir manevi öneminin olduğu açıktır.
Gerek yaz dönemlerinde, gerekse bayramlarda bir çok Sürmene’linin köyünü ziyaret etmek için yarışa girmesi bunun en büyük göstergelerinden birisidir.
İşte böylesine büyük önem verdiğimiz memleketimizin güzelleşmesi, gelişmesi ve muhteşem doğal güzelliklerini koruması için; hepimizin çok dikkatli olması ve tıpkı büyüklerimizin bize bıraktıkları gibi, bizlerinde bu güzellikleri daha artırmamız veya gelecek nesillerimiz için en azından aynı güzellikleri muhafaza etmemiz en büyük vazifelerimizden biri olmalıdır.
Ancak son yıllarda köyümüzün gerek yerleşim bölgelerinde, gerekse canım manzarası olan Çamburnu (ÇÖPLÜK) noktalarını gözlemlediğimizde gerçekten de gözlerimize inanamayacağımız ölçüde bir çevre kirliliğinin yaşandığı görmekteyiz.
Nitekim, yolu buralardan geçenlerin hayretler içinde kaldığı bir gerçek. “ÇÖPLÜK” olarak isimlendirdikleri Çamburnu’nun canına okunmuş durumda. Bu kirliliğin ne derece büyük boyutlarda ilerlemiş olduğunu üzüntüyle izleyip duruyoruz.
Çok rahatsızlık verici iğrenç bir koku, özellikle sıcak yaz aylarında ziyadesiyle artıyor. Sebep olanlara beddua yağdıracak kadar halkı usandırmış durumda. Ve ne siyasiler, ne bir devlet adamı, ne de bir Allah’ın kulu çıkıp “dur” diyemiyor.
Köylerimizin hiç akla gelmeyecek miktarlarda ve niteliklerde çöp yığınlarının oluşmuş olduğu ve bu çöp yığınlarının içinde pet şişelerden, çocuk bezlerine, bira kutularından plastik ve naylon poşetlere kadar inanılmaz ölçülerde bir kirlilik yaşanıyor.
Bu türden görüntülerin kaldırılabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda çözümleri siyasiler ve belediye başkanları üretmeliler. İlk olarak bu atıkların veya çöplerin nasıl ve ne şekilde kaldırılacağına çareler aramak, muhakkak ki köklü bir çözüm bulmamıza yardımcı olacaktır.
Bu nedenle söz konusu problemin önüne geçilebilmesi ve milletin bu ciddi tehlikeden kurtulabilmesi için öncelikle genel durum için bir değerlendirme yapılmasında büyük fayda var.
Tüm Çamburnu ve Yeniay mahallelerinin halkının öncelikle çok ciddi bir tehdit ve tehlike haline gelmeye başlayan bu konunun zararları hakkında yazılı yada sözlü olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Bu derece hassas olan bu konu hakkında devleti temsil eden bu makamlarımızın da açıkçası oldukça duyarsız kalmaları işin en vahim tarafı!
Bir kez yolunuz düşse sayın seçilmişler, gördüğünüzde konunun vahametini sizlerin de çok daha iyi anlayacağınızı sanıyorum...

Ayser ÖZBAKIR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.