Öne Çıkanlar Mihraç Akbaş ziyaret başkan köprübaşı derneği Prof. Dr. Necmettin Alkan

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Diyabet Hemşireliği Sempozyumu

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Reşat Kaynar Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyum çok sayıda bilim insanı, hemşire, hekim, sosyal hizmet uzmanı, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve bu bölümlerin lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan yaklaşık 300 katılımcı ile gerçekleştirildi.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Merdiye Şendir, diyabette tedavi, bakım, bireysel yönetim konularında özel bilgi donanımına sahip diyabet hemşireleri yetiştirmek amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini belirtti.
 Dekan Şendir "Diyabet hemşireliği giderek kendi bilimsel temellerini oluşturmaya ve kurallarını üretmeye başlamıştır. Ülkemizde giderek artan diyabetli birey sayısı nedeni ile bilgili, bilinçli, özel eğitime sahip ekip üyelerinin sayısında da artış olması gerekiyor. Diyabetli bireyler yataklı kurumlar veya ayaktan sağlık hizmeti veren merkezlerde takip edilebiliyor. Bu nedenle sadece dahiliye klinikler veya diyabet birimlerinde görev yapan hemşirelerin değil, sağlık hizmetlerinin her basamağında görev alan tüm hemşirelerin diyabetle ilgili temel bilgi ve beceriye sahip olması gerekiyor. Bu durumun yanı sıra; diyabet kronik bir hastalık ve zaman içinde tabloya eklenen ciddi komplikasyonlar da göz önüne alındığında birey ve toplum için ağır bir yük getirdiği görülüyor. Bu durumda birey ve aile teknolojik gelişmelerin getirdiği yeniliklerle birlikte, diyabetli birey özelleşmiş bir tedavi ve bakım yaklaşımına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle temel hemşirelik eğitimi alan, özel diyabet hemşireliği eğitimi almayan hemşireler bu gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalıyor. Bunların bir sonucu olarak diyabet yönetiminde, diyabet ekibinde yer alacak, bu konuda özel eğitim almış “Diyabet Hemşiresi” ne gereksinim bulunuyor. " diye konuştu.
 Bir gün süren sempozyumda uzmanlar diyabet tedavisi ve bakımındaki güncel gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundular.
Prof.Dr. Merdiye Şendir Kimdir?
2 Ocak 1967 yılında Balıkesir Manyas’da doğdu. İlk ve orta eğitimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Lisesi’nde başladığı hemşirelik eğitimini İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda devam ettirerek 1989 yılında “Lisans” mezunu oldu.
1985-1991 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde mecburi hizmetini tamamladı.
1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı’nda “Yükseklisans” (1994) Hemşirelik Anabilim Dalı’nda (2000) “Doktora” eğitimini tamamladı. 2003 yılında “Yardımcı Doçent” kadrosuna atandı. 2010 yılında Hemşirelikte “Doçent” , 2015 yılında da “Profesör” unvanını aldı.
Norveç-Bergen ve Finlandiya - Pirkanmaa Üniversitelerinde Erasmus öğretim elemanı olarak hemşirelik eğitimi ve hizmetleri ile ilgili incelemelerde bulundu. State University of New York - Binghamton University, Decker School of Nursing ‘de ziyaretçi öğretim üyesi olarak hemşirelikte lisans ve lisansüstü eğitime katıldı, hemşirelik eğitiminde simülasyon uygulamaları ilgili çalışmalarda bulundu.
18 Nisan 2016 ‘da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Fakültesine naklen atandı.
Başlıca ilgi alanları; “hemşirelik esasları, hemşirelik eğitimi, ortopedi ve travmatoloji hemşireliği, hemşirelikte ilaç yönetimi, kanıta temelli hemşirelik, hemşirelik bilişimi, sağlık bakım teknolojileri ve simülasyon uygulamaları” dır. Bu konularda ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde çok sayıda yayınları, bu yayınlara atıfları, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası proje çalışmaları , konferansları ve dernek üyelikleri bulunmaktadır.
İyi düzeyde İngilizce bilen Şendir evli ve bir çocuk annesidir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.